Narewkę, tak jak wiele miejscowości na Podlasiu, od wieków zamieszkiwali przedstawiciele wielu narodów, kultur i wyznań. Jednakże to tu do II wojny światowej mieszkała bardzo liczna społeczność żydowska, a wiele obiektów należało do Żydów.
W Kleszczelach, w różnym czasie, przebywali lub mieszkali przedstawiciele wielu narodowości i wyznań. Wpłynęli na historię miasteczka. Ale znaleźć tu można także wątki „cudzoziemskie" niezwiązane z obecnością osób danego pochodzenia. I właśnie o „cudzoziemcach" i wątkach wielonarodowych w Kleszczelach opowiada quest.
Wyprawa rowerowa da Ci możliwość poznania tradycyjnego układu przestrzennego podlaskich wsi (region bielsko-hajnowski) oraz lokalnego dziedzictwa krajobrazowego związanego z terenami wiejskimi.
Wyprawa opowiada o przepięknej architekturze drewnianej czyżowskich domów. Dowiesz się także kilku ciekawostek — cech charakterystycznych typowych wiejskich domów tej części Podlasia.
Krynoczka jest przede wszystkim miejscem kultu religijnego, ale wkomponowanego we wspaniałą przyrodę Puszczy Białowieskiej. O aspekcie kulturowym i religijnym można przeczytać na tablicy przy uroczysku, natomiast quest opowie o otoczeniu przyrodniczym Krynoczki.
Podczas spaceru dowiesz się o związkach Narwi z... królową Boną! Włoska reformatorka bywała tu i przyczyniła się do rozwoju miejscowości. Przeniesiesz się w czasie i poczujesz klimat sprzed kilkuset lat!
Północno-wschodnia część BPN i okolice Starego Masiewa do tej pory zachowały ślady dawnego osadnictwa w Puszczy Białowieskiej. Wędrując trasą questu można zobaczyć je na własne oczy i w wyobraźni.
W Dubiczach Cerkiewnych dominuje kolor niebieski. Dlaczego tak jest? Co symbolizuje? Spacerując trasą questu po miejscowości znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Białowieża od XIX wieku — ze względu na zasoby przyrodnicze i wydarzenia historyczne — cieszyła się powszechnym zainteresowaniem. Bywali tu zarówno rosyjscy carowie, jak i głowy państw, wiele postaci świata nauki, kultury i polityki. Ale bywały bądź żyły tu także osoby zasłużone w danej dziedzinie, a nieznane szerszemu ogółowi. O niektórych z tych wymienionych osobach opowiada quest. Weź ze sobą coś do pisania i wyruszaj w drogę! Wspaniałego odkrywania!
Spacer trasą questu pozwoli Ci dowiedzieć się kilku ciekawostek o przyrodzie Zalewu Siemianówka. Czekają Cię piękne krajobrazy i świeża bryza od strony jeziora!
Pierwszy quest na narty biegowe w Polsce. Zapraszamy w ferie do Rabki-Zdroju i odkrycie historii nie tylko Parku Zdrojowego.
Fundacja MILA włączyła się w działania projektowe Erasmus+ realizowane przez w Krakowie przez Fundację Eurointegracja. Nasi podopieczni wzięli udział w międzynarodowych warsztatach dziennikarskich „Piórem i w obiektywie. Dziennikarstwo kreatywne”. Projekt trwający od 30.06 do 13.07 zgromadził młodzież z Polski i Ukrainy, w sumie 60 osób, po 30 z każdej ze stron.
Losy jednej budowli i miejscowości, w której stoi mogą być niezwykle burzliwe. Można się o tym przekonać wędrując questem.
Cały rok można szukać informacji o historii światła, co rozświetliło mrok i substancji, która została do tego wykorzystana.
20 września 2015 TVP Łódź wyemitowała relację z przejazdu questu Droga Zawierzenia w Czarnocinie. Quest poświęcony jest osobie Jana Pawła II i najważniejszym wydarzeniom z życia Ojca Świętego. Składa się z 9 tablic nawiązujących do ważnych momentów drogi Jana Pawła II. Długość trasy to 11 km, którą należy przejechać na rowerze, a zimą na nartach biegowych.
Fundacja MiLA zaprasza do wyruszenia na poszukiwanie skarbów! Odkrywaj ciekawe miejsca, poznawaj nieodkryte historie. To wszystko z "Paszportem Questowicza", który możesz odebrać w siedzibie Fundacji.