Do naszych tajemnic dopuszczamy tylko tych śmiałków, którzy zdołają odczytać szyfr – dewizę, którą się kierujemy. Wszystkie niezbędne wskazówki są w kopercie. Dzięki nim część liter szyfru możesz poznać, wędrując po Bydgoszczy. Znaczenia pozostałych musisz się domyślić. Uwaga – polskie litery zastąpiłem klasycznym alfabetem łacińskimi, czyli bez polskich znaków. DO DZIEŁA!
Gdzie to jest?
Bydgoszcz – miasto w północnej Polsce, historycznie położone na Kujawach, nad rzekami Brdą i Wisłą. Największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego.
Początek questu:
Quest zaczyna się w Informacji Turystycznej na ul. Stefana Batorego 2, 85-104 Bydgoszcz, wejście od ul. Niedźwiedziej.
Jak szukać skarbu?
TAJNE SPOTKANIE to gra, której akcja toczy się w Bydgoszczy. W myśl zasady „zwiedzaj, grając –
graj, zwiedzając”, uczestnicy ruszają w teren, by rozwiązać przygotowane dla nich zagadki.
Bawić się można indywidualnie lub zespołowo. Zwycięzcy rejestrują się w Internecie. Niewątpliwym
walorem zabawy jest umieszczenie fabuły w realiach historycznych, przez co ukazuje ona Bydgoszcz niejako w dwóch odsłonach – współczesnej i dawnej. Uczestnicy niniejszej gry poznają Bydgoszcz z początków XX wieku, kiedy swoje młode lata spędzał tu najsłynniejszy z polskich kryptologów – MARIAN REJEWSKI.
W dniu 16 sierpnia 1905 roku przy Boye Strasse w Bydgoszczy (zwanej wówczas oficjalnie Bromberg – miasto było w tym czasie w granicach Cesarstwa Niemieckiego) urodził się – jako siódme dziecko Józefa i Matyldy z domu Thoms – Marian Rejewski, przyszły pogromca Enigmy. Gdy Rejewski miał zaledwie dziewięć lat, wybuchła I wojna światowa, w wyniku której Bydgoszcz włączono do odradzającego się państwa polskiego, a Boye Strasse przemianowano na ulicę Wileńską. W tym czasie młody Marian Rejewski był pilnym uczniem Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy przy pl. Wolności 9, które ukończył w 1923 roku. Decyzja o podjęciu studiów matematycznych odegrała w jego życiu ogromną rolę. Został bowiem dostrzeżony przez profesora Zdzisława Krygowskiego, dzięki czemu Rejewski wziął udział w kursie kryptologii zainicjowanym przez polski wywiad wojskowy. W konsekwencji jako pierwszy złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, przyczyniając się do zwycięstwa aliantów nad hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej.
W czasach młodości Rejewskiego nie było ani Internetu, ani telewizji. Młodzi ludzie dużo więcej czasu spędzali na podwórku, często wymyślając wspólne zabawy. Powszechne były „bandy” młodych chłopców, mające oczywiście swoje tajemnice i dopuszczające do swojego grona tylko wybranych, i to po spełnieniu specjalnej próby wzorowanej na popularnych, pełnych sekretów powieściach spod znaku płaszcza i szpady. Młodzieńcze przygody Rejewskiego nie są nam znane, ale młody Marian nie odstawał zapewne od rówieśników. Wyobraźmy sobie więc, że chcesz wejść do paczki Rejewskiego, który na wieść o tym zaprosił Cię na tajne spotkanie, podczas którego dał Ci kopertę zawierającą kilka kartek. Na pierwszej z nich dostrzegasz – a jakże – zaszyfrowany tekst. Jedyną wskazówką jest kilka słów naszego młodego bohatera.
Czas przejścia:
120 minut
Dodatkowe informacje:
Gra turystyczna, której instrukcję właśnie trzymasz w ręku, jest specjalną odmianą gry miejskiej. Ta nowa forma zwiedzania umożliwia zabawę 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.
Quest pozwoli Ci poznać historię zasłużonego dla Trzebcza rodu Slaskich, zespołu dworsko-pałacowego i majątku, którym zarządzali od 1805 roku, kiedy na tych terenach osiadł z rodziną Mateusz Slaski.
Zapraszamy na spacer z zagadkami nad Stary Kanał Bydgoski. Podczas tej wycieczki poznacie ciekawostki oraz fakty dotyczące tej niezwykłej budowli hydrotechnicznej.
Pierwszy quest na narty biegowe w Polsce. Zapraszamy w ferie do Rabki-Zdroju i odkrycie historii nie tylko Parku Zdrojowego.
Fundacja MILA włączyła się w działania projektowe Erasmus+ realizowane przez w Krakowie przez Fundację Eurointegracja. Nasi podopieczni wzięli udział w międzynarodowych warsztatach dziennikarskich „Piórem i w obiektywie. Dziennikarstwo kreatywne”. Projekt trwający od 30.06 do 13.07 zgromadził młodzież z Polski i Ukrainy, w sumie 60 osób, po 30 z każdej ze stron.
Losy jednej budowli i miejscowości, w której stoi mogą być niezwykle burzliwe. Można się o tym przekonać wędrując questem.
Cały rok można szukać informacji o historii światła, co rozświetliło mrok i substancji, która została do tego wykorzystana.
20 września 2015 TVP Łódź wyemitowała relację z przejazdu questu Droga Zawierzenia w Czarnocinie. Quest poświęcony jest osobie Jana Pawła II i najważniejszym wydarzeniom z życia Ojca Świętego. Składa się z 9 tablic nawiązujących do ważnych momentów drogi Jana Pawła II. Długość trasy to 11 km, którą należy przejechać na rowerze, a zimą na nartach biegowych.
Fundacja MiLA zaprasza do wyruszenia na poszukiwanie skarbów! Odkrywaj ciekawe miejsca, poznawaj nieodkryte historie. To wszystko z "Paszportem Questowicza", który możesz odebrać w siedzibie Fundacji.
Komentarze (0)