Witaj, drogi Questowiczu! Dziś powędrujemy W podróż po zabytkach Ujazdu-już zaraz zaczniemy! By odgadnąć, w którym roku Ujazd praw miejskich został pozbawiony, Do rozwiązania wielu zagadek będziesz przeze mnie zmuszony. Jestem duchem Ujazdu i milion historii - wierzcie lub nie wierzcie! -Znam, które rozegrały się dawniej w naszym mieście.
Gdzie to jest?
Gmina Ujazd położona jest w południowo – wschodniej części województwa łódzkiego w powiecie tomaszowskim. Gmina leży w odległości 12 km od Tomaszowa Mazowieckiego, natomiast odległość od pozostałych ważnych ośrodków woj. łódzkiego wynosi: do Łodzi - 40 km, do Piotrkowa Trybunalskiego - 35 km. Do Warszawy natomiast jest 115 km, a do Radomia 90 km.
Gmina Ujazd to w zachodniej części dobre gleby dla rolnictwa ekologicznego. Bliskość Tomaszowa oraz przebiegające przez gminę szlaki komunikacyjne Tomaszów-Łódź i Tomaszów-Brzeziny sprzyjają rozwojowi handlu (tereny targowe) i przemysłu (tereny pod różnego rodzaju inwestycje). Najaktywniejsza gmina w powiecie tomaszowskim pod względem propagowania idei udziału Polski w Unii Europejskiej (wydawnictwa, periodyki, seminaria, konkursy gminne).
Jak dojechać?
Ujazd jest położony na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 713 i 715.
Początek questu:
Młyn wodny przy ulicy 11 listopada 2, 97-225 Ujazd
Czas przejścia:
45 min.
W Sędziejowicach 26 sierpnia 1863 r. została stoczona bitwa z Rosjanami. O zwycięstwie Polaków przypomina zrekonstruowana mogiła bohaterów na miejscowym cmentarzu. Nieopodal można dostrzec liczący prawie 150 lat pomnik kozaków dońskich. W 150. rocznicę bitwy pod Sędziejowicami społeczeństwo ufundowało Pomnik Powstańców 1863 r., który znajduje się w parku w centrum wsi.
Drogi Poszukiwaczy! Witamy cię serdecznie na Księżym Młynie. To największy i najlepiej zachowany historyczny kompleks fabryczny w Łodzi, powstały w połowie XIX wieku. Jego założycielem był, przybyły z Nadrenii, Karol Wilhelm Scheibler.
Pierwszy quest na narty biegowe w Polsce. Zapraszamy w ferie do Rabki-Zdroju i odkrycie historii nie tylko Parku Zdrojowego.
Fundacja MILA włączyła się w działania projektowe Erasmus+ realizowane przez w Krakowie przez Fundację Eurointegracja. Nasi podopieczni wzięli udział w międzynarodowych warsztatach dziennikarskich „Piórem i w obiektywie. Dziennikarstwo kreatywne”. Projekt trwający od 30.06 do 13.07 zgromadził młodzież z Polski i Ukrainy, w sumie 60 osób, po 30 z każdej ze stron.
Losy jednej budowli i miejscowości, w której stoi mogą być niezwykle burzliwe. Można się o tym przekonać wędrując questem.
Cały rok można szukać informacji o historii światła, co rozświetliło mrok i substancji, która została do tego wykorzystana.
20 września 2015 TVP Łódź wyemitowała relację z przejazdu questu Droga Zawierzenia w Czarnocinie. Quest poświęcony jest osobie Jana Pawła II i najważniejszym wydarzeniom z życia Ojca Świętego. Składa się z 9 tablic nawiązujących do ważnych momentów drogi Jana Pawła II. Długość trasy to 11 km, którą należy przejechać na rowerze, a zimą na nartach biegowych.
Fundacja MiLA zaprasza do wyruszenia na poszukiwanie skarbów! Odkrywaj ciekawe miejsca, poznawaj nieodkryte historie. To wszystko z "Paszportem Questowicza", który możesz odebrać w siedzibie Fundacji.
Komentarze (0)