Trasa questu biegnie przez najpiękniejsze miejsca w Cieszynie związane z postaciami rodu Piastów Cieszyńskich, którzy przez wieku panowali na tych terenach. Uczestnicy będą mieli okazję podążać szlakiem, rozwiązując zagadki, które po rozwiązaniu wskażą dewizę rodu Piastów Cieszyńskich. Dewiza ta jest kluczem do odkrycia skarbu.
W naszych Pilchowicach serdecznie witamy, do udziału w queście pięknie zapraszamy. Moc pamiątek u nas jest do zobaczenia, bo Liber Fundationis już w 1295r. Pilchowice wymienia.
Trasa questu prowadzi wzdłuż rzeki Koszarawy i po terenie Beskidy Małego.
Trasa Questu przebiega w różnym terenie. Prowadzi przez najpiękniejsze punkty widokowe doliny Soły, ale także pozwala poznać bogatą historię gminy. Trasa wiedzie między innymi przez Forty wojenne z czasów II wojny światowej, gdzie miały miejsce ciężkie walki w dniach 1-3 września 1939 roku. Bitwa pod Węgierską Górką stała się od tamtego czasu legendą bohaterstwa i heroizmu garstki polskich żołnierzy wobec wielotysięcznej niemieckiej bawarskiej dywizji górskiej. Powstrzymanie na 3 dni hitlerowskiego natarcia na Polskę sprawiło, że bitwę pod Węgierską Górką nazwano Westerplatte Południa. Bohaterskim obrońcom tamtych dni dedykujemy niniejszą trasę Questu.
Quest przedstawia historię miejscowości Juszczyna oraz jej mieszkańców.
Trasa wymaga wysiłku, gdyż trzeba pokonać wzniesienia, ale zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne szczyty górskie nagrodzą trud.
Przepiękna górska Gmina Istebna, to pełna uroku kraina podniebna. Na styku trzech granic łatwo ją znajdziecie w Beskidzie Śląskim, w cieszyńskim powiecie. Nasz szlak, to nie wycieczka błaha, zwiedzisz tu Muzeum Jana Wałacha - wielkiego artysty, malarza i grafika, światowej sławy drzeworytnika.
Wyprawa prezentuje największe Skarby Łodygowice tj. zabytki. Będzie można zobaczyć przepiękny kościół drewniany – jedyny taki w całym regionie oraz inne ważne miejsca nie zapominając o dworku w Łodygowicach.
W czasie wędrówki można zobaczyć trzy najciekawsze zabytki: największy w województwie śląskim cmentarz Legionistów z 1915 r., Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia – Kazimierzowskiej (w 1669 r. król Jan Kazimierz ofiarował obraz i wydał pozwolenie na budowę Kościoła w Rajczy), Pałac Lubomirskich (1894 – 1914 r) od 1914 r. Habsburgów. Wędrując brzegiem rzeki, parkiem, spotykając pomniki przyrody, można obcować z górską przyrodą.
Podczas wędrówki można poznać ciekawe miejsca w centrum Ujsół. Zobaczyć zabytki związane z historią wsi, górskie potoki i otaczające krajobrazy. Quest może zachęcić Cię do głębszego poznania kultury i tradycji tej Małej Ojczyzny związanej z największym wydarzeniem roku – paleniem hudy – wysokiego ogniska.
Pierwszy quest na narty biegowe w Polsce. Zapraszamy w ferie do Rabki-Zdroju i odkrycie historii nie tylko Parku Zdrojowego.
Fundacja MILA włączyła się w działania projektowe Erasmus+ realizowane przez w Krakowie przez Fundację Eurointegracja. Nasi podopieczni wzięli udział w międzynarodowych warsztatach dziennikarskich „Piórem i w obiektywie. Dziennikarstwo kreatywne”. Projekt trwający od 30.06 do 13.07 zgromadził młodzież z Polski i Ukrainy, w sumie 60 osób, po 30 z każdej ze stron.
Losy jednej budowli i miejscowości, w której stoi mogą być niezwykle burzliwe. Można się o tym przekonać wędrując questem.
Cały rok można szukać informacji o historii światła, co rozświetliło mrok i substancji, która została do tego wykorzystana.
20 września 2015 TVP Łódź wyemitowała relację z przejazdu questu Droga Zawierzenia w Czarnocinie. Quest poświęcony jest osobie Jana Pawła II i najważniejszym wydarzeniom z życia Ojca Świętego. Składa się z 9 tablic nawiązujących do ważnych momentów drogi Jana Pawła II. Długość trasy to 11 km, którą należy przejechać na rowerze, a zimą na nartach biegowych.
Fundacja MiLA zaprasza do wyruszenia na poszukiwanie skarbów! Odkrywaj ciekawe miejsca, poznawaj nieodkryte historie. To wszystko z "Paszportem Questowicza", który możesz odebrać w siedzibie Fundacji.