"DanQuest - Tajemnice Chełmskiej Górki" dotyczy historii i legend związanych z Chełmską Górką - wczesnośredniowiecznym grodziskiem znajdującym się na Górze Zamkowej, stanowiącej centralne wzniesienie w obrębie miasta Chełm, później zamek kniazia Daniela Halickiego księcia halicko-wołyńskiego, zbudowany w XIII wieku. Od średniowiecza Górka jest miejscem kultu chrześcijańskiego. Centralne miejsce wzniesienia zajmuje zespół pokatedralny, w skład którego wchodzą m.in.: Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Klasztor Bazylianów, Pałac Biskupów Greckokatolickich, Brama Uściługska, Dzwonnica, Ogród Różańcowy.
Czy Cię Lublin już zaskoczył? Może Rynek zauroczył? „Lubelski Wawel" Cię teraz wita, Piękna historia jest tu ukryta!
Quest prowadzi głównie po Stadninie Koni Czystej Krwi Arabskiej w Janowie Podlaskim. Podczas wędrówki można zarówno poznać historię najstarszej w Polsce stadniny, jak i dowiedzieć się, gdzie jakie konie stacjonują, wędrując zgodnie z cyklem życia konia.
Trasa questu wiedzie przez centrum miasta i jego obrzeża, wskrzesza lokalną historię, pokazując najbardziej urokliwe zakątki Krasnegostawu, pozwala nie tylko spojrzeć na niego z bliska, ale też zobaczyć jego piękną panoramę.
Quest poprowadzi Cię po ulicach Zwierzyńca, przy których spotkasz miejsca i zabytki pozostałe po rodzinie Zamoyskich. Quest ukazuje również piękno miasta i okolicy.
Quest opowiada o duchowości Chełma, zarówno związanej z religiami jak i kulturą, architekturą. Na trasie wyprawy napotkasz różnego rodzaju zagadki związane z Duchem Bieluchem – duchem białego niedźwiedzia, który po dziś dzień opiekuje się mieszkańcami miasta.
Końskowola, w przeszłości prywatne miasto Tęczyńskich, Zbaraskich, Sieniawskich i Czartoryskich, także silny ośrodek browarniczy, włókienniczy, a dziś „stolica róż”, posiada niezwykle cenne perły architektury. Zapraszamy zatem do osady, by w towarzystwie „Pana Zagłoby”, który wg H. Sienkiewicza zauważył: „Bardzo też liche piwsko w tej Końskowoli”, przemierzyć trasę, na której można odkryć zaskakujące piękno zabytków i poznać renesansowe cuda architektury i rzeźby, które wyszły spod ręki np. Tylmana z Gameren, Franciszka Mayera czy też artystów z warsztatów puławskich Hoffmana.
Zapraszamy na spacer do Zabłocia, wsi kryjącej wiele niespodzianek, których poznanie pozwoli nam docenić piękno naturalnych: krajobrazów, barw, zapachów i smaków, a więc doznań, jakie funduje nam sama natura. Poznamy też szczyptę historii Zabłocia wioski, w której urodził się Jan Pocek i której piękno tak malowniczo opisywał w swoich wierszach.
Zapraszamy na wędrówkę po Wojciechoski Zagrodzie, podczas której zobaczyć można, jak dawniej wyglądało obejście gospodarskie, a także poznać dawne życie na wsi.
Wyprawa po skarb w Wąwolnicy umożliwi Wam poznanie wielowiekowej historii miejscowości, jednego z najstarszych na Lubelszczyźnie ośrodków administracyjnych państwa Piastów oraz miejsca kultu Matki Boskiej Kębelskiej.
Pierwszy quest na narty biegowe w Polsce. Zapraszamy w ferie do Rabki-Zdroju i odkrycie historii nie tylko Parku Zdrojowego.
Fundacja MILA włączyła się w działania projektowe Erasmus+ realizowane przez w Krakowie przez Fundację Eurointegracja. Nasi podopieczni wzięli udział w międzynarodowych warsztatach dziennikarskich „Piórem i w obiektywie. Dziennikarstwo kreatywne”. Projekt trwający od 30.06 do 13.07 zgromadził młodzież z Polski i Ukrainy, w sumie 60 osób, po 30 z każdej ze stron.
Losy jednej budowli i miejscowości, w której stoi mogą być niezwykle burzliwe. Można się o tym przekonać wędrując questem.
Cały rok można szukać informacji o historii światła, co rozświetliło mrok i substancji, która została do tego wykorzystana.
20 września 2015 TVP Łódź wyemitowała relację z przejazdu questu Droga Zawierzenia w Czarnocinie. Quest poświęcony jest osobie Jana Pawła II i najważniejszym wydarzeniom z życia Ojca Świętego. Składa się z 9 tablic nawiązujących do ważnych momentów drogi Jana Pawła II. Długość trasy to 11 km, którą należy przejechać na rowerze, a zimą na nartach biegowych.
Fundacja MiLA zaprasza do wyruszenia na poszukiwanie skarbów! Odkrywaj ciekawe miejsca, poznawaj nieodkryte historie. To wszystko z "Paszportem Questowicza", który możesz odebrać w siedzibie Fundacji.