Tajne spotkanie

Wtorek, 19 maj 2015 14:49
Nie oddano jeszcze głosu
Tajne spotkanie

Do naszych tajemnic dopuszczamy tylko tych śmiałków, którzy zdołają odczytać szyfr – dewizę, którą się kierujemy. Wszystkie niezbędne wskazówki są w kopercie. Dzięki nim część liter szyfru możesz poznać, wędrując po Bydgoszczy. Znaczenia pozostałych musisz się domyślić. Uwaga – polskie litery zastąpiłem klasycznym alfabetem łacińskimi, czyli bez polskich znaków. DO DZIEŁA!

Gdzie to jest?

Bydgoszcz – miasto w północnej Polsce, historycznie położone na Kujawach, nad rzekami Brdą i Wisłą. Największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego.

Początek questu:

Quest zaczyna się w Informacji Turystycznej na ul. Stefana Batorego 2, 85-104 Bydgoszcz, wejście od ul. Niedźwiedziej. 

Jak szukać skarbu?

TAJNE SPOTKANIE to gra, której akcja toczy się w Bydgoszczy. W myśl zasady „zwiedzaj, grając –
graj, zwiedzając”, uczestnicy ruszają w teren, by rozwiązać przygotowane dla nich zagadki.
Bawić się można indywidualnie lub zespołowo. Zwycięzcy rejestrują się w Internecie. Niewątpliwym
walorem zabawy jest umieszczenie fabuły w realiach historycznych, przez co ukazuje ona Bydgoszcz niejako w dwóch odsłonach – współczesnej i dawnej. Uczestnicy niniejszej gry poznają Bydgoszcz z początków XX wieku, kiedy swoje młode lata spędzał tu najsłynniejszy z polskich kryptologów – MARIAN REJEWSKI.
 
W dniu 16 sierpnia 1905 roku przy Boye Strasse w Bydgoszczy (zwanej wówczas oficjalnie Bromberg – miasto było w tym czasie w granicach Cesarstwa Niemieckiego) urodził się – jako siódme dziecko Józefa i Matyldy z domu Thoms – Marian Rejewski, przyszły pogromca Enigmy. Gdy Rejewski miał zaledwie dziewięć lat, wybuchła I wojna światowa, w wyniku której Bydgoszcz włączono do odradzającego się państwa polskiego, a Boye Strasse przemianowano na ulicę Wileńską. W tym czasie młody Marian Rejewski był pilnym uczniem Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy przy pl. Wolności 9, które ukończył w 1923 roku. Decyzja o podjęciu studiów matematycznych odegrała w jego życiu ogromną rolę. Został bowiem dostrzeżony przez profesora Zdzisława Krygowskiego, dzięki czemu Rejewski wziął udział w kursie kryptologii zainicjowanym przez polski wywiad wojskowy. W konsekwencji jako pierwszy złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, przyczyniając się do zwycięstwa aliantów nad hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej.
 
W czasach młodości Rejewskiego nie było ani Internetu, ani telewizji. Młodzi ludzie dużo więcej czasu spędzali na podwórku, często wymyślając wspólne zabawy. Powszechne były „bandy” młodych chłopców, mające oczywiście swoje tajemnice i dopuszczające do swojego grona tylko wybranych, i to po spełnieniu specjalnej próby wzorowanej na popularnych, pełnych sekretów powieściach spod znaku płaszcza i szpady. Młodzieńcze przygody Rejewskiego nie są nam znane, ale młody Marian nie odstawał zapewne od rówieśników. Wyobraźmy sobie więc, że chcesz wejść do paczki Rejewskiego, który na wieść o tym zaprosił Cię na tajne spotkanie, podczas którego dał Ci kopertę zawierającą kilka kartek. Na pierwszej z nich dostrzegasz – a jakże – zaszyfrowany tekst. Jedyną wskazówką jest kilka słów naszego młodego bohatera.
 

Czas przejścia:

120 minut

Dodatkowe informacje:

Gra turystyczna, której instrukcję właśnie trzymasz w ręku, jest specjalną odmianą gry miejskiej. Ta nowa forma zwiedzania umożliwia zabawę 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Do pobrania:

Questy z regionu

04
12.2014

Strzała Łucznikczki

Witaj Młody Odkrywco na trasie drugiej wędrówki po Bydgoszczy. Czeka na Ciebie kolejne odpowiedzialne zadanie. Zaginął bydgoski skarb - rzeźba „Łuczniczki" i to Ty musisz ją odnaleźć. We właściwym kierunku poprowadzi Cię jej strzała.

Więcej

10
12.2014

Szyfr Pana Twardowskiego

Młody odkrywco, jestem kogutem Mistrza Twardowskiego i zapraszam Cię na spacer po bydgoskiej starówce.

Więcej

Aktualności

Logo

Reportaż z przejazdu questem Droga Zawierzenia w TVP Łódź.

20 września 2015 TVP Łódź wyemitowała relację z przejazdu questu Droga Zawierzenia w Czarnocinie. Quest poświęcony jest osobie Jana Pawła II i najważniejszym wydarzeniom z życia Ojca Świętego. Składa się z 9 tablic nawiązujących do ważnych momentów drogi Jana Pawła II. Długość trasy to 11 km, którą należy przejechać na rowerze, a zimą na nartach biegowych.

Logo

Odwiedzaj questy z "Paszportem Questowicza". Nagrody czekają!

Fundacja MiLA zaprasza do wyruszenia na poszukiwanie skarbów! Odkrywaj ciekawe miejsca, poznawaj nieodkryte historie. To wszystko z "Paszportem Questowicza", który możesz odebrać w siedzibie Fundacji.

Głosuj na najmilsze miejsce w Polsce w konkursie "Gmina Przyjazna Turystom"

Fundacja MiLA jako Partner Konkursu „Gmina Przyjazna Turystom”

QUEST WYRÓŻNIONY PRZEZ EUROPEJSKĄ BAZĘ DOBRYCH PRAKTYK

Quest "Piachem, Pólką, lasem z ptasim kompasem" oraz warsztaty...

Questing umożliwi innowacyjne zwiedzanie w Łódźkiem - testy tras

Właśnie zakończył się etap testowania questów w ramach projektu „Questing umożliwi innowacyjne zwiedzanie”

QUESTING - edukacyjnym sekretem turystycznym

Wraz z początkiem maja rozpoczynamy pracę nad stworzeniem 20-tu questów na północy woj. śląskiego w ramach projektu: QUESTING.

Komentarze (0)

brak
Logo
Valley Quest
Top